Greyhound Award Recipients

Male Track AOY - 2019

Thomas Dickson
Member Since: 2017
M65-69

Thomas competes in 100M, 200M

BC Masters Record: 100m: 12.95 (-0.1); 200m 27.78, (-0.5) World Rankings: Indoor 60m #7 (8.12); Outdoor 100m #9 (12.95)

Female Track AOY - 2019

Suzanne Sharp
Member Since: 2016
W65-69

Suzanne competes in Racewalking, Middle Distance Track (1500m-5000m), Road Races; Trail Running

BC Masters Indoor Record W65 1500 RW (9:51.88) & 3000m RW (20:14.77); BC Masters Outdoor Record W65 1500m RW (9:21.26); W65 5K Road Race Walk (33.08) World Rankings W65: INDOOR 1500m RW #3; OUTDOOR 1500m RW #6; OUTDOOR 3000m RW #10; ROAD 5K RW #2

Male Road Running AOY - 2019

Mark Stewart
Member Since: 2014
M70-79

Mark competes in Track events 400m to 5000m

Harriers Pioneer 8k in Saanich - (38:06) Gold M70: 55+ BC Games 10k in Kelowna - (51:49) Gold M75; Canadian Rankings M70 8k Ranked #1; M75 10k Ranked #1

Female Road Running AOY - 2019

Janet Ross
Member Since: 2018
W65-69

Janet competes in Middle Distances and Road Races

Times Colonist 10K (57.33) in Victoria; Run for Water 10K (57.02) in Abbotsford: 55+ BC Games 10K (58:01) in Kelowna; Canadian Rankings W65: Ranked #3 in Canada

Female Most Outstanding - 2019

Cindy O'Brien Hugh
Member Since: 2015
W60-64

Cindy competes in Sprints, Jumps, Javelin

BC Masters Records W60 Indoor LJ (4.14m in Edmonton) : W60 Indoor 400m (1:21.02 in Edmonton): 55+ BC Games Kelowna, 7 GOLD Medals (50m, 100m, 200m, 400m, Long Jump, 4x100m); Canadian Masters Indoor Championships: 2 GOLD Medals (400m & Long Jump)

Female Most Improved - 2019

Sheila Allison
Member Since: 2016
W70-74

Sheila competes in 100m, 200m, 400m, 800m, 5K, 10K, Triple Jump, Long Jump

100M from 19.82 to 19.28s; 200M from 42.74 to 40.20s; 400M from 1:38.94 to 1:34.91s; 800M from 4:00.59 to 3:35s; Outdoor LJ from 2.07m to 2.31m Outdoor TJ from 5.66m to 5.69m

Female Rookie AOY - 2019

Laurie Ritchie
Member Since: 0
W55-59

Laurie competes in

BC Masters Championship SILVER W55 100m (16.59, -0.7); Trevor Craven Memorial Meet GOLD: W55 100m (16.85, -0.8); 55+ BC Games 3 SILVERS 50m (8.84); 100m (16.32); 200m (34.13); GOLD W55 4x100m (1:02.80)

Female Track AOY - 2019

Deborah Lee
Member Since: 0
W65-69

Deborah competes in

BC Masters RECORDS; W65 Indoor LJ (3.47m); W65 Indoor TJ (7.59m); BC Masters Indoor Championships - 3 Gold Medals (LJ, TJ); BC Masters Outdoor Championships - 4 GOLD medals; (LJ, TJ) Can Masters Indoor - 2 GOLD medals (LJ, TJ); Can Masters Outdoor Championships - 4 GOLD medals (HJ, LJ, TJ); World Rankings - W65 TJ Indoor (7.59m=#8); TJ Outdoor (7.54m=#11)

Male Field AOY - 2019

Bakhshish Dhillon
Member Since: 2005
M80-84

Bakhshish competes in All throwing events

2 BC Masters M80 Records - Hammer Throw (36.21m); Weight (13.98m); BC Masters Outdoor Championships - 5 GOLD (Shot, Discus, Hammer & Weight); NCCWMA Championships - 5 GOLD (Shot, Discus, Hammer, Weight & Throws Pentathlon; 55+ BC Games - 2 GOLD (Shot & Weight); Trevor Craven Memorial Meet - 4 GOLD Medals; World Masters RANKING (M80) - #12 in Weight (13.98m); #14 in Hammer (36.21m)

Male Rookie AOY - 2019

Larry Jer
Member Since: 2019
M60-64

Larry competes in

S. Fraser Invitational - GOLD: M60 HJ (1.30m) BRONZE: M60 LJ (3.79, 0.8); Trevor Craven Memorial - GOLD: M60 HJ (1.30m); SILVER: M60 LJ (3.73m, -0.8); 55+ BC Games - SILVER: M60 HJ (1.35m); M60 TJ (7.94m, 0.8); 4TH: M60 LJ (3.67, -0.2)

Male Most Outstanding AOY - 2019

Hardev Sandhu
Member Since: 2009
M70-74

Hardev competes in Sprints, Hurdles, Throws

Won medals in 19 different events: Sprints, Hurdles, Throws, Jumps, Throws Pentathlon, Pentathlon; BC Masters Indoor Records - M70 Indoor Pentathlon (2206 points at Canadian Championships); M70 Indoor LJ (3.55m at BC Masters Championships)

Male Most Improved - 2019

Arthur Gee
Member Since: 2010
M75-79

Arthur competes in Sprints, Middle Distance, Throws, Jumps and Multiple Events

Arthur improved in 10 Outdoor and 2 Indoor events from 2018 to2019; 100m from 16.58 to 16.04; 200m from 35.33 to 34.22; 400m from 1:34.16 to 1:26.82; 800m from 3:48.01 to 3:41.01; 300m Hurdles from 1:18.94 to 1:14.46; 2000 SC from 12:52.51 to 12:03.80; Discus from 22.97 to 23.18; Pentathlon from 1836 points to 2410 points

Female Most Improved - 2018

Renate Cheetham
Member Since: 2014
W80-84

Renate competes in Middle Distance Track and Racewalking

World Ranking (W80): Indoor: 1500m RW (#1); 3000m Run (#1); Outdoor: 1500m RW (#1); 3000m RW (#1); 5000m RW (#2)

Female Track AOY - 2018

Suzanne Sharp
Member Since: 2016
W60-64

Suzanne competes in Racewalking, Middle Distance Track (1500m-5000m), Road Races; Trail Running

World Ranking W60 - #3 Outdoor 1500m RW & #4 Indoor 1500m RW; 2 BC Indoor Records, 3 BC Outdoor Records.

Male Track AOY - 2018

Marvin Johnson
Member Since: 2017
M40-44

Marvin competes in 100m, 200m, 400m, relays

BC Masters Records: Indoor 200m - 23.68s & 400m - 53.03s; Canadian Masters Ranking M40 #1 in Indoor 200m & 400m; #2 in Outdoor 100m & 200m; World Masters Ranking Top 20 in 3 events.

Male Rookie AOY - 2018

Thomas Dickson
Member Since: 2017
M65-69

Thomas competes in 100M, 200M

BC Masters Record: 100m: 12.97 (0.4); Rankings 50m (6.86, 1.0) #1 in Canada & #2 in the World; 100m (12.97, 0.4) #1 in Canada & #8 in the World.

Male Field AOY - 2018

Bakhshish Dhillon
Member Since: 2005
M80-84

Bakhshish competes in All throwing events

4 BC Masters M80 Records: Discus 26.97m; Hammer Throw 35.24m; Weight 13.79m; Throws Pent 3784 points; World Masters Ranking 10th in Throws Pentathlon

Male Most Improved - 2018

Alex Galo
Member Since: 2015
M50-54

Alex competes in 100M, 200M, 400M and sprint relays

100M from 13.59 to 13.38s; 200M from 27.34 to 27.21s; 400M from 1:02.33 to 59.61s

Male Most Outstanding AOY - 2018

Reidar Zapf-Gilje
Member Since: 2013
M65-69

Reidar competes in 20 Events

World Masters Ranking #1 in Pentathlon; Cdn Masters Ranking #1 in 7 events: Pentathlon, 400m, 800m, 1500m, 100m Hurdles, LJ, Javelin; #2 in Pole vault, Shot Put and Hammer Throw;

Come Back Award - 2018

Al Percival
Member Since: 2011
M65-69

Al competes in Sprints, relays

Female Track AOY - 2017

Elaine Whidden
Member Since: 2012
W60-64

Elaine competes in Sprints

World Ranking W60 - 100m -14.69s (9th); 200m - 30.61s (11th)

Female Most Improved - 2017

Lori Graham
Member Since: 2012
W55-59

Lori competes in 50m, 60m, 100m, 200m, Power Walking, Race Walking

Greyhounds Spirit Award - 2017

Julie Valente
Member Since: 2016
W50-54

Julie competes in 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m

Julie's friendly smile, warm personality, positive attitude and never-ending encouragement for her teammates, outlines the definition of the GREYHOUNDS SPIRIT. Through hard work and dedication, Julie had a successful 2017 season with 2 BC Indoor records and 7 Personal Bests in her events.

Female Track AOY - 2017

Lenore Montgomery
Member Since: 2013
W85-90

Lenore competes in Middle and Long Distance Track, Road Racing

World Masters Track Record - 3000m (19:58.05) World Rankings (W85) #1 in 1500m & 3000m; #2 in 400m & 800m.

Male Most Improved - 2016

David Dickey
Member Since: 2014
M60-65

David competes in Sprints, Hurdles, Jumps, Throws, Multi Events

Female Most Improved - 2016

Valerie Scott
Member Since: 2015
W60-64

Valerie competes in Sprints, Javelin